Menu

Powrót do
strony głównej
 
                  "Do zaczytania jeden krok..."

Każdego miesiąca do polskich księgarni wchodzi kilka nowych wydawnictw. Czytelnik wybierając i kupując nową książkę nie wie, czy przypadnie mu ona do gustu. Postanowiłam więc zebrać te najlepiej zapowiadające się i ułatwić wam wybór, pisząc o każdej kilka słów.

"Czarna polewka" Małgorzata Musierowicz

"Od pierwszego ich pocałunku minęły już dwa miesiące"- tak zaczyna się 17 tom "Jeżycjady" Małgorzaty Musierowicz. Czyj to był pocałunek? Kto planuje potajemny ślub? Komu zostanie podana tytułowa czarna polewka? Wszystkie odpowiedzi na te pytania , a także wiele zaskakujących historii z życia Waszych ulubionych bohaterów znajdziecie w "Czarnej polewce".


"Piotruś Pan w czerwieni" Geraldine McCaughrean

Świetna pisarka brytyjska wygrała niezwykle trudny konkurs literacki na dalszy ciąg "Piotrusia Pana i Wendy" J.M. Barriego, klasycznej, nieśmiertelnej historii o chłopcu, który nie chciał dorosnąć. Tak powstał "Piotruś Pan w czerwieni", którego światowa premiera odbędzie się 5 października 2006 w Londynie. Poznamy dalsze losy bohaterów znanej niemal wszystkim dzieciom książki, dowiemy się, co spotkało groźnych piratów i innych mieszkańców Nibylandii. Piękne ilustracje i znakomity przekład to dodatkowe atuty tej pełnej niezwykłych przygód historii.


"Kawaler De Sainte-Hermine" Aleksander Dumas

Nieznana powieść Aleksandra Dumasa odnaleziona i pierwszy raz wydana po ponad stu latach. Nie wiemy, jak wyglądałaby ta powieść, gdyby "Wielki Aleksander" zdołał ją ukończyć i przygotować do druku. Może byłaby krótsza a każdy z jej licznych wątków znalazłby rozwiązanie. A jednak ten nieoszlifowany diament porywa czytelnika wspaniałą, pełną przygód akcją, świetnie nakreślonymi sylwetkami postaci fikcyjnych i historycznych, przede wszystkim zaś zadziwia niespotykanym rozmachem. Oto jesteśmy w Paryżu początków XIX stulecia, gdy pierwszego konsula Napoleona Bonaparte już tylko krok dzieli od cesarskiego tronu. Toteż drobne utarczki z Józefiną przeplatają się z poważnymi naradami na najwyższym szczeblu, zmierzającymi do wyeliminowania przeciwników politycznych. Najgroźniejszym z nich wydaje się przywódca szuanów Jerzy Cadoudal. Zanim jednak dojdzie do wielkiego procesu i zbiorowej egzekucji spiskowców, na scenie pojawi się niezwykły młodzieniec - kawaler de Sainte-Hermine. To prawdziwie romantyczny bohater, obdarzony niepowszednimi przymiotami ciała i ducha, lecz jednocześnie kryjący w sobie mroczną tajemnicę i obciążony obowiązkiem zemsty. Pewnego dnia, w okolicznościach tyleż zagadkowych co sentymentalnych, Sainte-Hermine znika, a na jego miejsce pojawia się René - potomek wielkiego rodu, zaciągający się na okręt korsarski jako zwykły marynarz. Czeka go pełen niebezpieczeństw egzotyczny rejs, walka na morzu z Anglikami, a na lądzie ze zbójcami i dzikimi bestiami, wreszcie wielka miłość, której smutny finał poruszy nawet najtwardsze serca. Po powrocie do Europy René uczestniczy w bitwie pod Trafalgarem, ucieka z angielskiego więzienia i staje przed obliczem cesarza. Ten jednak wciąż nie chce wybaczyć rodzinie de Sainte-Hermine, że w swoim czasie opowiedziała się po stronie monarchistów. Jakich więc jeszcze wielkich czynów musi dokonać René, by przekonać Napoleona, że pragnie tylko służyć Francji? A może nie będzie to już René, tylko hrabia Leo, pogromca najokrutniejszych bandytów...


"Zamęt" (tom II) Neal Stephenson

Jest rok 1689. Grupa galerników - wśród nich Jack Shaftoe, znany również jako król wagabundów, Jack Półkuśka - więzionych przez Berberów opracowuje szatański plan, który ma im pozwolić odzyskać wolność i zdobyć fortunę. W ten sposób rozpoczyna się ciąg niezwykłych przygód, bitew, pościgów, ryzykownych ucieczek i krwawych pojedynków; niebezpieczny wyścig po srebro… po złoto… nie, to też mało powiedziane: wyścig po legendarny skarb, który narazi nieustraszonych awanturników na gniew możnych i szalonych tego świata, na złość alchemików, jezuitów, flot wojennych, pirackich królowych i mściwych despotów na wszystkich morzach i oceanach naszego globu. A w Europie...
Śliczna i przedsiębiorcza Eliza, hrabina de la Zeur, królowa handlu, pionek i powiernica królów, dawna turecka nałożnica-dziewica, traci całą fortunę na rzecz zuchowatego francuskiego korsarza. Bez grosza przy duszy, otoczona przez ludzi, którzy pragną albo jej samej, albo jej głowy (jeśli nie jednego i drugiego), wpada w sieć międzynarodowych intryg, rozpaczliwie próbując odzyskać to, co straciła najcenniejszego: dziecko. Tymczasem...
Newton i Leibniz nadal przedstawiają światu swoje wspaniałe teorie. Ich wzajemna wrogość narasta, uparta alchemia walczy o prymat z filozofią naturalną, arystokraci tracą głowy, powstają nikczemne spiski, we wrogich twierdzach bije się nowe monety (albo i nie), w odległych krajach ojcowie spotykają dawno nie widzianych synów, kapłani wstają z martwych... A Daniel Waterhouse usiłuje dostać się do Massachusetts, aby uciec przed obłędem, który ogarnia cały świat. Oto drugi tom oszałamiającej epopei rozgrywającej się w czasach baroku, schyłku jednej epoki i narodzin nowego porządku świata.


"Welin" Hal Duncan

Przez krytyków "Welin" porównywany jest do "Finnegans Wake" Jamesa Joyce'a, co znalazło odzwierciedlenie w nominacjach do wielu prestiżowych nagród, min. World Fantasy Award i Locus. "Welin", debiutancka powieść Hala Duncana, zyskała ogromny rozgłos w Stanach i Wielkiej Brytanii, i została uznana za najważniejszą książkę fantastyczną ostatniego dziesięciolecia. Cały wszechświat jest zaledwie... pyłkiem kurzu, plamą atramentu na powierzchni Welinu. W Welinie upadli aniołowie i demony są o krok od krwawej wojny. W Welinie magia krwi praktykowana w piekle zetrze się z nanotechnologią niebios. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość połączą się ze sobą i innymi światami oraz mitami. I Welin zapłonie. Wyjątkowa, wielowątkowa powieść, jednego z najbardziej utalentowanych pisarzy ostatnich lat.


"Kto ze mną pobiegnie?" David Grosman

Assaf, poważny i wyjątkowo nieśmiały szesnastolatek, przeżywa najgorsze lato w życiu. Wakacyjne dni upływają mu na pracy w miejskim wydziale sanitarnym w Jerozolimie, wieczory zaś spędza samotnie przed telewizorem lub monitorem komputera. Wszystko się zmienia, kiedy Assaf otrzymuje zadanie odnalezienia właściciela zabłąkanego labradora. Chłopiec podąża za psem. Tak zaczyna się ich bieg przez Jerozolimę. Tymczasem w innej części miasta piętnastoletnia Tamar, właścicielka psa, porzuca rodzinę, by wśród narkomanów odnaleźć starszego brata. Postanawia mieszkać na ulicy i zarabiać na życie śpiewaniem. Historia Assafa i Tamar, zmierzających ku sobie z nieubłaganą baśniową koniecznością, to przerażająca relacja o tym, co spotyka dzieci na ulicach miast, a jednocześnie magiczna opowieść o mocy miłości. Grosman znakomicie i z olbrzymim wyczuciem portretuje izraelskie dzieci ulicy. Opisuje przygody wieku młodzieńczego, które pozwalają odnaleźć siebie i drugiego człowieka.


"Księga cnót" Zbigniew Rau

Antologia "Księga cnót" opracowana przez profesora Zbigniewa Raua to pozycja przeznaczona dla dzieci i młodzieży nawiązująca do tradycji kształtowania charakteru poprzez czytanie bajek, baśni, legend, przypowieści, dzieł literackich i rozważań filozoficznych. Każdy z trzynastu rozdziałów antologii składa się z kilku różnorodnych utworów, które wskazują drogi do poznania jednej cnoty: samodyscypliny, odpowiedzialności, wytrwałości, odwagi, lojalności, przyjaźni, uczciwości, pracy, współczucia, wiary, tolerancji, sprawiedliwości oraz patriotyzmu. Dominikanin Ojciec Jacek Salij rekomenduje "Księgę cnót" jako "znakomitą pomoc dla tych, którym zależy na autentycznym wychowaniu naszych dzieci i młodzieży, i w ogólne na tym, żeby poziom moralny naszego społeczeństwa był wysoki". Księga cnót to dla młodego człowieka doskonałe wprowadzenie w świat polskiej i obcej literatury, filozofii oraz autorytetów religijnych. Jest również dobrym uzupełnieniem obowiązkowych lektur szkolnych dla dzieci i młodzieży. Stopień trudności proponowanych utworów rośnie wraz z każdym rozdziałem, wymaga od czytelnika coraz większej wiedzy ogólnej i doświadczenia życiowego. W zbiorze znalazły się m.in. bajki Ignacego Krasickiego, fragmenty utworów Henryka Sienkiewicza, encyklik Jana Pawła II, rozważań Arystotelesa i Platona oraz wielu innych wybitnych autorów.


"Minu" Annie M. G. Schmidt

Minu była wcześniej kotem. Teraz mruczy, drapie, łasi się i nadal smakują jej ptaszki. I nawet jeśli dzisiaj jest zwyczajną dziewczyną, śpiewa od czasu do czasu koci song "Miau-miau" i świetnie mówi w kocim języku. Ta ostatnia umiejętność przydaje się jej panu, Tobiaszowi, który pisze artykuły do gazety. Dzięki kociej agencji prasowej dowiaduje się on o wielu ukrytych i tajemniczych sprawach. Wpędza go to w spore tarapaty, ale dzięki Minu i jej kocim przyjaciołom wszystko dobrze się kończy. W Holandii najsłynniejszą książką Annie M.G. Schmidt jest zapewne Pluk van de Petteflet. Na świecie najbardziej znana jest właśnie Minu, która została przetłumaczona m.in. na język francuski, niemiecki, angielski, hiszpański, kataloński, włoski, norweski, szwedzki, islandzki, grecki, hebrajski, a także japoński. Książka nie tylko dla dzieci.


"Gdzie czas to pieniądz" Steph Swainston

Drugi tom wspaniałej opowieści o Czterech Krainach, wybuchowej mieszanki powieści science fiction, fantasy i grozy. Krytycy brytyjscy zgodnie głoszą, że Steph Swainston to objawienie brytyjskiej sceny SF, a drugi tom cyklu (pierwszy - "Rok naszej wojny" - nominowany do zeszłorocznej Campbell Award) jest jeszcze lepszy od otwarcia. A to zdarza się niezmiernie rzadko. Cztery Krainy powracają w nowej opowieści, której narratorem znowu jest Kometa Jant Shira, posłaniec z Kręgu nieśmiertelnych. Mija pięć lat odkąd Imperium zdołało odeprzeć atak Insektów. Pozycja Janta, najszybszego mieszkańca Czterech Krain, wciąż jest niezagrożona. Niestety, mniej szczęścia ma Fechmistrz, który w pojedynku otwierającym opowieść Steph Swainston, przegrywa z młodym Strzyżykkiem i traci tytuł oraz nieśmiertelność. Po wiekach młodości i przywilejów nie potrafi się pogodzić z żałosnym życiem zwykłego śmiertelnika. Zaczyna gromadzić wokół siebie buntowników. Tymczasem Mgła, nieśmiertelna Żeglarka, wraca z dalekomorskiej wyprawy z wieściami o wspaniałym odkryciu. Natrafiła na niewielką wyspę Tris, na której Ludzie i Awianie żyją w idealnej zgodzie i harmonii. Cesarz San postanawia wysłać na Tris misję, której przewodzi Mgła, a towarzyszą jej Jant, Piorun i świeżo upieczony Fechmistrz. Przeprawa morska okazuje się zbyt wielkim wyzwaniem dla Komety, który szybko wraca do dawnego nałogu, starając się nie myśleć o otaczających go falach i o tym, że jego żona najprawdopodobniej ma romans z Tornadem, nieśmiertelnym Siłaczem. Biorąc za dużo koty Jant znowu trafia do Przejścia, fascynującego świata, w którym można spotkać najdziwniejsze postacie. W przerwach między narkotycznymi odlotami Jant zwiedza ładownie statku i dokonuje kilku zaskakujących odkryć, które każą mu wątpić w pokojowy cel wyprawy. świat Tris zadziwia wszystkich przybyszów. Dzięki spotkaniu z wyspiarzami Kometa dowiaduje się sporo o historii Czterech Krain oraz o samym Cesarzu Sanie. Mieszkańcy Tris żyją spokojnie, Insekty są dla nich tylko stworami z legend i baśni, wyspą rządzi Senat wybierany przez lud, nie ma przestępców, a złoto jest zwyczajnym metalem, z którego wyrabia się przedmioty codziennego użytku (na przykład nocniki). Czy tak idealny świat może przetrwać ingerencję gości z Czterech Krain? Czy Cesarz i jego nieśmiertelni, dotąd walczący tylko z Insektami, poradzą sobie z rebeliantami, którym przewodzi dawny Fechmistrz? Jakie niespodzianki szykuje Przejście?


"Odmieniec" Piotr Patykiewicz

Przed tysiącleciami, u zarania czasu, świat wyglądał inaczej. Inna była ziemia, inne życie. Inna bogini odbierała cześć od innych wyznawców, starcy wznosili oczy ku innemu niebu, dzieci śniły inne sny. Potem nastali ludzie i czas się odmienił. Wszystko, co dawne i pierwotne musiało ustąpić przed butną siłą, przed ludzką wolą czynienia ziemi poddaną. Boginię pochłonęła ognista otchłań, plemię jej dzieci człowiek utopił we krwi. Stary świat umarł, narodził się nowy. Czy na pewno? A jeśli zachowały się ślady przeszłości, przetrwała pamięć, ocalały niedobitki? Może gdzieś daleko, na końcu świata, a może całkiem blisko, w ukryciu. Co będzie, jeśli zechcą wskrzesić dawną chwałę? Odmieniec jest wyrzutkiem. Nie ma domu, nie ma rodziny, nie ma nawet imienia. Żyje jak zwierzę, na pastwisku, między krowami. Nie czeka na nic lepszego. Każdy, kto zechce, może napluć mu w twarz. A jednak to właśnie w nim drzemie dziedzictwo dawnych czasów, wspomnienie pierwszych dni. To jego skarb, ale i przekleństwo. Nie można być dzieckiem dwóch światów. Trzeba wybrać.


"Anna In w grobowcach świata" Olga Tokarczuk

"Sięgam do jednego z najstarszych mitów człowieka - opowieści o Inannie, sumeryjskiej bogini, która zeszła do podziemnego świata, by zmierzyć się ze swoją siostrą, władczynią śmierci. I wróciła. To opowieść założycielska, z której potem wypączkowały inne mity, także i te, które przetrwały do dziś. Niepokojąca, dziwna i momentami okrutna opowieść została spisana na tabliczkach klinowych około czterech tysięcy lat temu. Po raz pierwszy w historii pojawia się tutaj Autor, właściwie Autorka, i po raz pierwszy w dziejach cywilizacji tekst literacki (Hymn do Inanny) zostaje podpisany. Znamy imię tej kobiety - Enheduanna. Nie pozostaje nic innego, jak opowiadać dalej" -Olga Tokarczuk


"Pod gołym niebem" Mark Twain

Druga ze słynnych, autobiograficznych powieści Twaina zabiera nas na Dziki Zachód drugiej połowy XIX wieku - główny bohater spędza tam siedem lat. Wraz z nim odwiedzamy kopalnie srebra i złota w Nevadzie, obserwujemy mormonów w stanie Utah i Polinezyjczyków na Hawajach. Panoramę słabo zaludnionych i niemal nietkniętych przez cywilizację prerii i lasów Zachodu autor odmalowuje z właściwą sobie swobodą i wyczuciem realizmu. Akcja toczy się wartko, na drodze bohatera stają rewolwerowcy, zabójcy, piraci, dziwaczni Indianie Gaszoci, pracowici Chińczycy, wytrwali traperzy i wiele innych zadziwiających postaci - wszyscy przedstawieni barwnie i ciekawie. W książce nie zabraknie również ostrego i kpiarskiego, lecz za razem subtelnego dowcipu Marka Twaina.


"Przerwany most" Phillip Pullman

Powieść dla młodzieży autora słynnej trylogii fantastycznej "Mroczne materie". Ginny ukończyła właśnie szesnaście lat. Nie pamięta swojej matki, która zmarła tydzień po porodzie. Wychowana przez ojca, jest z nim emocjonalnie bardzo związana. Po pochodzącej z Haiti matce odziedziczyła talent malarski i orientalny kolor skóry. Pewnego dnia, w jednym chwili, cały jej uporządkowany świat legnie w gruzach. Okaże się, że wszystko, co usłyszała od ojca o swoim pochodzeniu, było kłamstwem. Kim naprawdę jest? By poznać prawdę, musi cofnąć się do przeszłości i jej mrocznych tajemnic.


Mam nadzieję, że w zestawie książek przeze mnie polecanych każdy znajdzie coś dla siebie.
Aleksandra Pietrzak