Menu

Powrót do
strony głównej
 
                  Trądzik - twój wróg

Trądziku żadna z nas nie życzy najgorszemu wrogowi. Każdy wyprysk to powód do płaczu. Gdy już nic na krostkę nie działa, sięgamy po prostu po korektor, podkład czy puder i (czasem nieumiejętnie) tuszujemy niedoskonałości naszej cery. Problem jednak pozostaje... Warto więc raz na tydzień zafundować sobie "dzień urody" - zrobić parówkę, oczyścić twarz za pomocą peelingu i nałożyć naturalną maseczkę. Nie zawsze i nie na wszystko pomaga, ale przy regularnym stosowaniu daje niespodziewane efekty! Naturalne maseczki są oczywiście słabsze w działaniu, niż te ze sklepów kosmetycznych, ale nie zawierają szkodliwych substancji, są tanie i łatwe w przygotowaniu. Pamiętajmy, że jak wszystko, takie maseczki mogą uczulać!

Oto kilka prostych przepisów i porad dla nastolatek z trądzikiem:

Przed zastosowaniem każdej maseczki należy dokładnie umyć twarz. Możesz też zastosować peeling, np. z cukru, kawy czy płatków owsianych. Wymieszaj po prostu łyżkę ze swoim żelem do mycia twarzy i dokładnie umyj twarz. Drobinki świetnie usuną martwy naskórek i sprawią, że skóra stanie się gładka i jędrna.

Skórę twarzy oczyścisz łatwiej jeśli zastosujesz parówkę - wrzuć do dużej miski kilka kwiatów rumianku (lub gotową saszetkę herbatki rumiankowej dostępnej w każdej aptece) i zalej 1l wrzątku. Pochyl nad miską głowę i okryj się ręcznikiem tak, aby para unosiła się nad całą Twoją twarzą. Zrobi się gorąco, ale dla najlepszego efektu powinnaś wytrzymać ok. 15 minut.

Po parówce nasze pory są otwarte i narażone na zanieczyszczenie. Pamiętaj więc o ich zamknięciu poprzez maseczkę ściągającą. Wykonaj prostą i szybką maseczkę drożdżową. Pokrusz 1 paczki drożdży z dwiema łyżkami ciepłego mleka (uwaga! Jeśli cierpisz na skazę białkową, zamiast mleka użyj ciepłej wody!). Dokładnie wymieszaj, aż uzyskasz jednolitą, gładką masę. Nałóż maseczkę na twarz i połóż się na 15 minut. Maseczka stwardnieje i świetnie ściągnie pory. Po upływie 15 minut zmyj twarz ciepłą, przegotowaną wodą. Możesz też ściągnąć pory za pomocą białka kurzego. Po prostu "wysmaruj" twarz białkiem i poczekaj ok. 10 minut, aż zaschnie. Następnie zmyj dokładnie twarz.

Oto kilka innych maseczek - pamiętaj, aby przed ich wykonaniem umyć dokładnie twarz!

Maseczka miodowo-jabłkowa - usuwa zanieczyszczenia skóry i wygładza cerę:
1 łyżka płynnego miodu, jabłko.
Zetrzeć drobno jabłko i zmieszać z płynnym miodem. Przygotowaną masę nałożyć na twarz na 20 min., następnie spłukać letnią wodą.

Maseczka miodowa z białkiem - przeciwzapalna, gojąca i napinająca:
2 łyżeczki płynnego miodu, 1 białko.
Ubić luźno białko z miodem. Przygotowaną masę nałożyć na twarz na 25 min., następnie spłukać letnią wodą.

Maseczka z ziemniaka - przeciw błyszczącej skórze:
Rozgnieciony, ugotowany ziemniak zmieszać z 2 łyżkami zimnego mleka i kilkoma kroplami soku z cytryny. Rozłożyć na twarz, po 10 min. zmyć.

W sklepach dostępne są gotowe maseczki. Zwróć uwagę zwłaszcza na te z glinką mineralną (świetnie oczyszcza), ziołami i kwasami owocowymi, eukaliptusem i wyciągiem z cytryny.

Maseczka oczyszczająco - rozgrzewająca St. Ives - 3,49 zł (wystarcza na dwa użycia)

Emilia Rusinek