X
 

  Menu

Powrót do
strony głównej
 
                  Dla kogo literacka nagroda Nobla?

RHAN PAMUK LAUREATEM LITERACKIEGO NOBLA 2006

Orhan Pamuk

Nagrodzono pisarza, który "w poszukiwaniu melancholijnej duszy swojego rodzinnego miasta odkrył nowe symbole zderzenia i przenikania się kultur"- to uzasadnienie werdyktu Szwedzkiej Akademii Królewskiej.

Pochodzący z Turcji, jeden z najwybitniejszych pisarzy europejskich, zdobywca wielu nagród literackich, m.in. IMPAC. Jego książki przetłumaczono na ponad 30 języków na całym świecie.

Orhan Pamuk urodził się 7 czerwca 1952 roku w Stambule. Dorastał w stambulskiej dzielnicy Niszantaszi, w rodzinie podobnej do tej, którą przedstawił po latach w książce ,Kara kitab"(Czarna księga). W dzieciństwie i młodości marzył o karierze malarza. Po ukończeniu gimnazjum podjął studia na Politechnice Stambulskiej na wydziale architektury. Jednak szybko przeniósł się na wydział dziennikarstwa Uniwersytetu Stambulskiego, który ukończył w 1976 roku. Jeszcze na studiach zaczął pisać. Jego pierwsza powieść, "Karanlik ve Isik"(światło i mrok), ukazała się w 1974 roku. W "Cevdet bey ve ogullari"(Dżevdet bej i jego synowie) z 1982 roku Pamuk nawiązuje do losów swojej rodziny.

Rok później opublikowano "Sessiz ev"(Cichy dom), powieść przedstawiającą losy trzech generacji rodziny stambulskich handlarzy. Międzynarodową sławę przyniosła mu historyczna powieść "Beyaz kale"(Biała twierdza) z 1985 roku, w której Pamuk opisuje więź łączącą weneckiego niewolnika z jego tureckim panem. To pierwsza książka Pamuka, w której autor porzuca realizm dotychczasowych powieści na rzecz eksperymentów formalnych. "New York Times"pisał po ukazaniu się przekładu tej powieści na angielski: "Na Wschodzie wzeszła nowa gwiazda - Orhan Pamuk".

Czwarta z kolei powieść Pamuka, "Kara kitab"(Czarna księga), uważana jest za jedną z najbardziej kontrowersyjnych, ale i najlepszych powieści współczesnej tureckiej prozy. Na podstawie tej książki Pamuk napisał scenariusz do filmu "Gizli yuz"(Sekretna twarz), wyreżyserowanego przez Omera Kavura.

"Yeni Hayat"(Nowe życie) wkrótce po wydaniu w roku 1994 stała się jedną z najchętniej czytanych powieści współczesnej tureckiej literatury i przeszła do historii literatury tego kraju jako najszybciej sprzedająca się książka. W swojej następnej powieści - "Benim adim kirmizi"(Na imię mi czerwień) - z 1998 roku Pamuk opisuje życie i sztukę osmańskich mistrzów miniatur w XVI wieku. Ta historyczna powieść przyniosła mu prestiżową nagrodę International IMPAC Dublin Literary Award.

W roku 2002 Orhan Pamuk napisał koleją powieść - "śnieg", uznanej przez krytyków za analizę źródeł terroryzmu. To jedyna powieść Pamuka przełożona na język polski. Opublikowało ją Wydawnictwo Literackie.

Tekst: Aleksandra Szymańska (wg onet.pl)

Drogi uzytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczac Ci coraz lepsze uslugi. By moc to robic prosimy, abys wyrazil zgode na dopasowanie tresci marketingowych do Twoich zachowan w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam czesciowo finansowac rozwoj swiadczonych uslug.

Pamietaj, ze dbamy o Twoja prywatnosc. Nie zwiekszamy zakresu naszych uprawnien bez Twojej zgody. Zadbamy rowniez o bezpieczenstwo Twoich danych. Wyrazona zgode mozesz cofnac w kazdej chwili.

 Tak, zgadzam sie na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu dopasowania tresci do moich potrzeb. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

 Tak, zgadzam sie na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu personalizowania wyswietlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych tresci marketingowych. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

Wyrazenie powyzszych zgod jest dobrowolne i mozesz je w dowolnym momencie wycofac poprzez opcje: "Twoje zgody", dostepnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usuniecie "cookies" w swojej przegladarce dla powyzej strony, z tym, ze wycofanie zgody nie bedzie mialo wplywu na zgodnosc z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.