Menu

Powrót do
strony głównej
 
                  Wywiad z p. Katarzyną Szczęśniak

Pani Katarzyna Szczęśniak jest nauczycielem fizyki w Gimnazjum nr 2 w Łukowie, a także opiekunem Samorządu Szkolnego.

Dlaczego warto uczyć się fizyki?
Fizyka jako jedna z nauk przyrodniczych bada i opisuje zjawiska występujące w otaczającym nas świecie. A więc ucząc się fizyki będzie łatwiej zrozumieć i wyjaśnić wiele sytuacji spotykanych w życiu codziennym. Po prostu będzie łatwiej żyć.

Czy gdyby miała Pani możliwość wyjazdu za granicę i nauczania tam w szkole, to czy skorzystałaby Pani z takiej szansy?
Zdecydowanie nie.

Dlaczego nie?
Uważam, że każdy z nas ma na Ziemi wyznaczone miejsce. Czułaby się obco w nieswoim kraju. Większość ludzi wyjeżdża z Polski z powodów finansowych. Praca w szkole to nie tylko pieniądze, to przede wszystkim odpowiedzialność za młodych ludzi. Zadania realizowane w szkole przynoszą efekty zazwyczaj dopiero po kilku (kilkunastu latach), dlatego też ważniejsze jest dla mnie sumienne realizowanie tych zadań niż duże korzyści finansowe. Będąc Polakiem i pracując z polską młodzieżą łatwiej jest dobrze wykonywać swoje obowiązki.

Czy wierzy Pani w UFO?
Nie twierdzę zdecydowanie, że UFO nie istnieje, ale ja osobiście nie wierzę w jego istnienie.

A w zjawiska paranormalne?
Na pewno na świecie występują zjawiska, których człowiek nie jest w stanie zrozumieć ani wyjaśnić. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy są to sytuacje zaistniałe rzeczywiście, czy tylko ludzki wymysł. Ja nigdy nie byłam świadkiem żadnego zjawiska paranormalnego, dlatego trudno mi powiedzieć, czy w nie wierzę.

Czy mogłaby Pani wytłumaczyć spodziewane w 2012 roku "przebiegunowanie" Ziemi? Ma to podobno oznaczać koniec świata... Najbezpieczniejszym miejscem ma być wtedy Afryka, więc czy należy szykować się na długą podróż?
Przebiegunowanie Ziemi to proces, w którym następuje odwrócenie kierunku ziemskiego pola magnetycznego, a więc zamiana magnetycznego bieguna północnego z biegunem południowym. Jest to zjawisko, które na świecie powtarza się co jakiś czas, więc sądzę, że nie należy się go tak bardzo obawiać. Nigdy wcześniej nie było ono badane, dlatego też pewne obawy ludzi wynikają z nieznajomości tego zjawiska. Rzeczywiście naukowcy na świecie twierdzą, że proces stopniowego przebiegunowania Ziemi trwa obecnie i przy zachowaniu obecnego tempa zmian, pole magnetyczne Ziemi zaniknie na bardzo krótki czas około roku 4000. Nie szykujmy się więc na razie na wyprawę do Afryki.

Czy obawia się Pani robotów? Sztucznej inteligencji?
Obawiam się, ale nie z powodów technicznych tylko z powodów "ludzkich". Niestety, zawsze nawet najdoskonalszym robotem będzie kierował człowiek, będzie go chociażby programował. A ludzie, niestety, nie zawsze kierują się właściwymi pobudkami

A gdyby miała Pani "wolne" 200 tys. dolarów, skorzystałaby Pani z możliwości wyprawy turystycznej w kosmos?
Oczywiście, że tak, bardzo chętnie skorzystałabym z takiej możliwości. Co prawda astronomia i kosmologia nie są moimi ulubionymi działami fizyki, ale to mogłoby się zmienić po takiej wyprawie.

Ulubiona potrawa?
To najtrudniejsze pytanie, ponieważ ja bardzo lubię jeść, trudno mi wskazać jedną ulubioną potrawę. Może rosół.

Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiała: Emilia Rusinek