Strona główna

Wiele ludzi jest na świecie i każdy człowiek ma inne zainteresowania czyli hobby. Dla wielu jest to np. modelarstwo, sport, muzyka.

1. Zwierzęta

Wiele osób trzyma w mieszkaniu zwierzątka. Opiekują się nimi i obserwują je. Chcę was zapoznać z bardzo sympatycznym zwierzątkiem o którym mówi się bardzo źle, ponieważ krąży wiele stereotypów o szczurach.

SZCZUR jest kojarzony z jego długim ogonem. Słyszałam nie raz, że szczury ogon jest obślizły i zimny jednym słowem wstrętny. W prawdzie szczurzy ogon jest suchy i ciepły, ale pomyślmy przecież szczur bez ogona to nie byłby szczur. Za epidemie dżumy także obwinia się te zwierzęta, a jednak nie jest to do końca prawda, gdyż przypadków pogryzienia przez szczury było i jest bardzo niewiele. Poza tym szczury były tak jak człowiek ofiarami choroby. Pchły główni sprawcy epidemii żywiły się krwią zarówno szczurów jak i ludzi. Niestety trzeba przyznać że szczury przyczyniły się do rozpowszechniania epidemii na skale światową dzięki swojej migracji. Obalona została także bajka o truciźnie w głowie i ogonie szczurów. Jednak szczury zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością, jako zwierzątka domowe.

SZCZUR LABORATORYJNY został wyhodowany przez naukowców w celu eksperymentów. Mają one dzikich krewnych, ale dużo się od nich różnią. Widać to po ich wyglądzie zewnętrznym, spokojnym zachowaniu, długości życia. Stopniowo człowiek zaczął doceniać laboratoryjną odmianę szczura. W taki sposób trafił on do sklepów zoologicznych.

Wydaje się ze to zwierze jak chomik tylko z długim brzydkim ogonem. Szczur różni się od innych gryzoni. Przede wszystkim jest bardzo inteligentny, ale i pośród geniuszy znajdą się idioci. Szczury okazują się świetnymi przyjaciółmi ludzi. Nie są specjalnie wymagającymi zwierzakami. Wystarczy im woda (przegotowana bądź mineralna) mieszanka zbóż (sucha karma) owoce, warzywa (należy pamiętać aby były umyte i suche) mięsko (nie surowe). Mój szczurek najbardziej lubi szynkę, zieloną sałatę, żółty ser, gotowane jajko i ziarna kukurydzy. Trudno jest znaleźć w sklepach zoologicznych w naszym mieście karmę dla szczurków, dlatego ja sama ja przyrządzam.
Mieszanka zbożowa dla szczurów:
-płatki owsiane
-płatki jęczmienne
-pestki z dyni
-ryż preparowany
-rodzynki
-ziarna słonecznika
-orzeszki ziemne
-ziarna kukurydzy(takie na popcorn)
Szczurka można nauczyć różnych sztuczek i zachowań. Ja nauczyłam swojego siedzieć na ramieniu i w kieszeni dzięki czemu mogę z nim wychodzić na spacery. Powoli stopniowo zaczyna reagować na swoje imię.Wabi się Gerard i ma niewiele lat ok. 1 roku. Pod moją opieką jest zaledwie cztery tygodnie, a już wiele go nauczyłam. Jest ubarwienia czarno-białego jest to ubarwienie kapturowe (rzeczywiście wygląda jakby miał na łebku czarny kapturek). Mam nadzieje, że dzięki temu artykułowi zmienicie swoje nastawienie do tych zwierzątek. Pamiętajcie, że jeśli zdecydujecie się na szczurka bądź jakieś inne zwierzątko domowe wiąże się to z odpowiedzialnością. Szczurkowi trzeba poświęcić minimum jedna godzinę dziennie na zabawę (są to bardzo towarzyskie zwierzęta gdy mamy parkę lub więcej szczurków nie musimy się tak często z nimi bawić).

Przygotowała: Dorota Bisek

2. Sport

EURO 2012 W POLSCE!

Michael Platini stanąwszy na scenie w walijskim Cardiff, wyjął tajemniczą, szarą kopertę. W tym momencie serca europejskich kibiców futbolu zabiły mocniej. Szef UEFA otworzył kopertę i wyjął kartkę na której widniały dwa słowa: Poland, Ukraine. Organizację finałów Mistrzostw Europy w 2012 roku przyznano Polsce i Ukrainie. W obu krajach zapanowała euforia - fani, oglądający relację na telebimach postawionych w centrum miasta, wiwatując rzucali się sobie na szyję. Radości i szczęścia nie było końca!
Jednak zaraz uświadomiono sobie, że zostało jedynie 5 lat na stworzenie od podstaw stadionów, dróg dojazdowych, lotnisk oraz wybudowanie hoteli. Dość dużo jest roboty i wydatków, ale liczymy na pomoc: władz UEFA, polskiego rządu i Unii Europejskiej. Pomimo to cały nasz kraj się raduje, gdyż Polacy nie organizowali jeszcze tak ogromnej imprezy sportowej. Cieszą się wszyscy: politycy, kibice, a najbardziej piłkarze reprezentacji Polski. Nie będą musieli walczyć w eliminacjach, a zagrają w finałach-podobnie jak Ukraińcy!
DO BOJU POLSKO!!!

Przygotowała: Marzena Witkowska


Design by SZABLONY.maniak.pl.